Knarrhult2018
Banner-2017
Backa Fårgård
ggi_loop
Lindholmen180x180_2018_1
siltbergs hemsida
agria_banner_far_180x180
Stallmästaren web gif
Elitlamm_180x180
banner_180x120
gdjh2015
Hunden Herden
gimrarna
trns2017
default logo

Om SF

nystyr2

Styrelsen som valdes vid Stämman den 18 maj 2018. Foto Einar de Wit

Från vänster Ulf Ekholm, Maria Edman, Claudia Dillmann, Thomas Eriksson, Elof Nilsson, Anna Olsson.

Kontaktuppgifter och ansvarsområden kommer att uppdateras när den nya styrelsen konstituerat sig.

Klicka på bilderna för att läsa mer

Ordförande

Verksamhetsledning, rovdjursfrågor samt biträdande avelsfrågor och ull- och skinnfrågor
Gudrun Haglund-ErikssonGHE_mini
Bengtstorp
694 98 Närkesberg
0583-222 52 alt 0768-48 64 65
gudrun@faravelsforbundet.com

Vice ordförande

Marknadsfrågor, näringspolitiskt arbete och riksbedömning
Elof NilssonEN_mini
Hall Nors 503
624 56 Lärbo
0705-66 58 77
elof.nob@gmail.com

Ekonomiansvarig

Verksamhetsledning, Elitlammansvarig samt biträdande avelsfrågor
(även fakturafrågor och adressändring)
Maria EdmanME_mini
Jorstorp Nybygget 1
514 55 Ljungsarp
Tel 072-706 82 62
maria@faravelsforbundet.com

Ledamöter

Ull- och skinnfrågor, utbildningsfrågor, småskalig verksamhet
Claudia DillmannCD_mini
Saxenvägen 44
76297 Edsbro
070-231 39 92
claudia@faravelsforbundet.com

Medlemsfrågor, biträdande rovdjursfrågor, biträdande djurhälsofrågor
Ulf EkholmUE_mini
Ölmhult 652
660 57 Väse
076-844 49 92
ekholmulf@hotmail.com

Småskalig verksamhet, biträdande marknadsfrågor och näringspolitiskt arbete
Thomas ErikssonTE_mini
Åsen 136
855 99 Liden
070-551 67 52
thomas.eriksson@faravelsforbundet.com

Avelsfrågor, djurhälsofrågor
Anna OlssonAO_mini
Norrby 106
736 92 Kungsör
070-329 22 87
anna.olsson@faravelsforbundet.com

Förbundssekreterare

Britta WendeliusBW_mini
Stjärnbacka
733 99 Möklinta
076-763 39 80
sekreterare@faravelsforbundet.com

Adjungerade

Redaktör för Fårskötsel
Einar de WitEW_mini
0515-530 45 alt 0708-53 18 29
tidningen@faravelsforbundet.com

Redaktör för hemsidan och sociala medier, adjungerad utbildningsfrågor
Anna BergströmAB_mini
070-442 68 50
hemsidan@faravelsforbundet.com

Företagsutvecklare lamm och nöt, LRF Kött
Viktoria Östlund
08-787 51 36
Viktoria.Ostlund@lrf.se

********************************

Årsstämma 2018

Hålls i Borgholm på Öland den 18–20 maj 2018

Valberedning 2017/18

Crister Nilsson, Östgötalamm (Sammankallande)
073-071 21 10
can.foretagsresurs@telia.com

Christer Stahre, Gävleborg
070-2908233
christer.stahre@telia.com

Karin Granström, Värmland
070-2576760
karin.granstrom@hushallningssallskapet.se

Angelica Skarin, Bohuslän
070-699 26 99
angelicaskarin@yahoo.se

Kristian Smålander, Kronoberg
070-88 36 892
kristian.smalander@gmail.com