Externa nyheter

Besiktningsmannen säker

Alla spår tyder på att det var vildsvin som i förra veckan dödade en tacka på en gård mellan Eringsboda och Holmsjö i Blekinge.
Det »

Norrby ängar prisas för sina miljöinsatser

Kombinationen ekologiskt och närproducerat har gjort att de i år tilldelats Eksjö kommuns miljövårdspris 2012.
Läs hela artikeln »

Varg troligen etablerad i länet

En varg finns troligen i Kronoberg. Det konstaterar länsstyrelsens expert efter att ha besökt platsen utanför Lessebo där flera får blev rivna i helgen.
Läs hela artikeln »

Vackert väder inledde fårvallningen

Lena Brundin är en av fem så kallade kommunherdar som ingår i projektet och tillsammans med sina tre vallhundar var hon även med på förra årets betesvandring. -Det är ett roligt sommarjobb.
Läs hela artikeln »

Apoteken som inte får stänga

Debatten om apoteken i glesbygden tog fart förra veckan efter Kronans Droghandels utspel om att eventuellt stänga vissa av dessa nästa vår om inte någon typ av ersättning införs.
Läs hela artikeln »

Lammslakten ökar på Gotland

Under första kvartalet i år slaktades 5 500 lamm vid Gotlands slakteri i Visby.
Läs hela artikeln »

"Vettig nivå på vargens antal"

– Det ska vara en vettig nivå på vargens antal, sa Lena Ek när hon talade på Fåravelsförbundets stämma.
Läs hela artikeln »

Varg rev får utanför Lessebo

Jan-Eric Johannisson säger att det sedan februari har funnits flera indikationer på att det finns en varg i området runt Lessebo.
Läs hela artikeln »

Ris och ros för vargplan

Naturvårdsverkets förslag till ny förvaltningsplan för varg får blandat betyg.
Läs hela artikeln »

Sverige kräver märkning när djur slaktats utan bedövning

När EU:s jordbruks-ministrar möts i Bryssel nästa vecka lägger Sverige fram ett krav på att kött som kommer från djur som slaktats utan bedövning ska märkas.
Läs hela artikeln »

Blogg-tips

"Färs måste få ha ett ett högre kilopris än chips och godis". Hämtat från senaste inlägget på Svenskt kötts blogg.
Svenskt kött »

Så stängs vargen ute

Drygt 20 medlemmar i Svenska Rovdjursföreningen och fältpersonal från olika länsstyrelser har i två dagar lärt sig att stängsla ut rovdjur från tamdjur.
Läs hela artikeln »

Djurskyddskontrollanter ska fortbildas

Djurskyddskontrollanter från länsstyrelserna runt om i landet ska få information och utbildning om nya administrativa verktyg för en likvärdig, effektiv och förenklad djurskyddskontroll.
SJV »

Vildsvin dödade får

Viltexperten Lasse "Le" Carlsson säger till Blekinge Läns Tidning att det inträffade inte är unikt, men heller inte särskillt vanligt.
Läs hela artikeln »

Speltips

För er som vill prova att bedriva jordbruk som på 50, 60 och 70-talet. Med tidstypiska traktorer och maskiner.
Läs hela artikeln »

Externa nyheter

Enklare märkning och rapportering av får och getter vid slakt

Djurhållare som levererar grisar, får elle...

Nya program i Elitlamm

Med Elitlamm Foder och nu även Elitlamm Analys så finns det många verktyg för ...

Enklare rapportering av får och getter till slakt

För dig som rapporterar får och getter till slakt finns nu möjligheten att via...

Miljöhusesynen är en lönsam affär

Nu finns en uppdaterad version av Miljöhusesyn 2011 i både pappersformat och ...

Nytt på Forumet: Elitlamm

Fler och fler hittar till Forumet och nu har vi lagt till en ny kategori: Elitlamm...

NYTT PÅ FORUMET
Kött:

  • Re: Pris på eu-ekologiskt lammkött?
    Lite synd att vissa skall sälja så förbannat...
    - greven
  • Gå till forumet

SENASTE ANNONSEN PÅ ANNONSTORGET:

Annons
Annons

Ny teknologi ska göra lammproduktion mer lönsamt

Söndag 09 november 2008

Fortsatta investeringar i ny teknologi innebär att Nya Zeeländska lammproducenter ska kunna skörda avsevärda förbättringar de kommande 10-20 åren.

Genforskningsföretaget Ovita fortsätter sitt starka fokus på forskning om genmarkörer och att få fram DNA-baserade avelsverktyg som ska hjälpa lammproducenterna att öka sin lönsamhet genom att få fram bättre djur.

Genteknologin utvecklas fortare än många lantbrukare kan drömma om och det är på väg att bli verklighet inom flera djurproduktioner.

För fårägare kan det innebära dramatiska förändringar att använda genteknologin. Potentiellt kan det innebära att under de kommande 20 åren kan antalet överlevande lamm öka stadigt och avmaskningspistolen kommer att tillbringa allt mer tid i hölstret i skåpet. Det kommer också innebära att det kommer fler premiumprodukter ut i butikerna avseende köttkvaliteten.

Ovita och Catapult/Catapult Genetics har sedan 2002 lanserat en rad produkter till nya zeeländska lammproducenter. Dessa är t ex Inverdale, Shepherd, LoinMAX, i-Scan, WormSTAR och MyoMAX.

Många av de lättspårade generna är man klara med och nu koncentrerar man sig på de svårare som kan hjälpa till med urval för t ex parasitresistens, minskad lammdödlighet, bättre köttkvalitet och motstånd mot sjukdomar så som fotröta.

En annan produkt i samma genre är ett test som kommersiella besättningar ska kunna använda för att identifiera sina genetiskt bästa tacklamm. Denna är fortfarande under utveckling.

En annan sorts test är också under utveckling. Det baseras på en annan teknologi och ska kunna identifiera djur med färre antal parasitägg. Det är i slutskedet av sin utveckling och troligtvis kommer utvärderingsprocessen påbörjas mot slutet av året.
Testet adderar ytterligare en möjlighet för avelsbesättningar då de kommer kunna välja ut djur med lägre äggtal.

Det fungerar så att man tar prov på antikroppar i djurets saliv. Testet kan tas så tidigt som vid 5 månaders ålder. Resultatet visar på en graderad skala hur parasitresistent djuret är.

Forskning i kommersiella besättningar visar att lamm som är antikroppspositiva har upp till 30 % färre parasitägg i avföringen än andra lamm.

Eleanor Linscott på Ovita hoppas testerna för besättningar med avelsbaggar ska finnas tillgängliga, om än i begränsad mängd, mot slutet av 2009 och att det under juli 2010 ska släppas till en större marknad. Mycket hänger på finansieringen och utvärderingen av testerna.

 

Detta var en fritt översatt sammanfattning av artikeln:

New technologies to put cash in sheep farmers’ pockets 

 

/Emma Rosenmüller

 
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons