Externa nyheter

Besiktningsmannen säker

Alla spår tyder på att det var vildsvin som i förra veckan dödade en tacka på en gård mellan Eringsboda och Holmsjö i Blekinge.
Det »

Norrby ängar prisas för sina miljöinsatser

Kombinationen ekologiskt och närproducerat har gjort att de i år tilldelats Eksjö kommuns miljövårdspris 2012.
Läs hela artikeln »

Varg troligen etablerad i länet

En varg finns troligen i Kronoberg. Det konstaterar länsstyrelsens expert efter att ha besökt platsen utanför Lessebo där flera får blev rivna i helgen.
Läs hela artikeln »

Vackert väder inledde fårvallningen

Lena Brundin är en av fem så kallade kommunherdar som ingår i projektet och tillsammans med sina tre vallhundar var hon även med på förra årets betesvandring. -Det är ett roligt sommarjobb.
Läs hela artikeln »

Apoteken som inte får stänga

Debatten om apoteken i glesbygden tog fart förra veckan efter Kronans Droghandels utspel om att eventuellt stänga vissa av dessa nästa vår om inte någon typ av ersättning införs.
Läs hela artikeln »

Lammslakten ökar på Gotland

Under första kvartalet i år slaktades 5 500 lamm vid Gotlands slakteri i Visby.
Läs hela artikeln »

"Vettig nivå på vargens antal"

– Det ska vara en vettig nivå på vargens antal, sa Lena Ek när hon talade på Fåravelsförbundets stämma.
Läs hela artikeln »

Varg rev får utanför Lessebo

Jan-Eric Johannisson säger att det sedan februari har funnits flera indikationer på att det finns en varg i området runt Lessebo.
Läs hela artikeln »

Ris och ros för vargplan

Naturvårdsverkets förslag till ny förvaltningsplan för varg får blandat betyg.
Läs hela artikeln »

Sverige kräver märkning när djur slaktats utan bedövning

När EU:s jordbruks-ministrar möts i Bryssel nästa vecka lägger Sverige fram ett krav på att kött som kommer från djur som slaktats utan bedövning ska märkas.
Läs hela artikeln »

Blogg-tips

"Färs måste få ha ett ett högre kilopris än chips och godis". Hämtat från senaste inlägget på Svenskt kötts blogg.
Svenskt kött »

Så stängs vargen ute

Drygt 20 medlemmar i Svenska Rovdjursföreningen och fältpersonal från olika länsstyrelser har i två dagar lärt sig att stängsla ut rovdjur från tamdjur.
Läs hela artikeln »

Djurskyddskontrollanter ska fortbildas

Djurskyddskontrollanter från länsstyrelserna runt om i landet ska få information och utbildning om nya administrativa verktyg för en likvärdig, effektiv och förenklad djurskyddskontroll.
SJV »

Vildsvin dödade får

Viltexperten Lasse "Le" Carlsson säger till Blekinge Läns Tidning att det inträffade inte är unikt, men heller inte särskillt vanligt.
Läs hela artikeln »

Speltips

För er som vill prova att bedriva jordbruk som på 50, 60 och 70-talet. Med tidstypiska traktorer och maskiner.
Läs hela artikeln »

Externa nyheter

Enklare märkning och rapportering av får och getter vid slakt

Djurhållare som levererar grisar, får elle...

Nya program i Elitlamm

Med Elitlamm Foder och nu även Elitlamm Analys så finns det många verktyg för ...

Enklare rapportering av får och getter till slakt

För dig som rapporterar får och getter till slakt finns nu möjligheten att via...

Miljöhusesynen är en lönsam affär

Nu finns en uppdaterad version av Miljöhusesyn 2011 i både pappersformat och ...

Nytt på Forumet: Elitlamm

Fler och fler hittar till Forumet och nu har vi lagt till en ny kategori: Elitlamm...

NYTT PÅ FORUMET
Kött:

  • Re: Pris på eu-ekologiskt lammkött?
    Lite synd att vissa skall sälja så förbannat...
    - greven
  • Gå till forumet

SENASTE ANNONSEN PÅ ANNONSTORGET:

Annons
Annons

LRF satsar – ännu mera – på lammnäringen!

Torsdag 29 maj 2008

Det är läge för ytterligare information om vad som hänt inom LRF´s lammsatsning den senaste tiden, och det har hänt en hel del. För dig som hade möjlighet att delta på årets stämma och lammriksdag så blir det andra gången ni hör detta, ha överseende!
Dessutom hoppas jag att några av er då ni läser detta, redan har hunnit bli kontaktade av oss från LRF eller SF med önskemål om att delta med synpunkter och kunskaper i något av projekten.

Sedan jag började på mitt jobb som får- och lammansvarig på LRF i kombination med förbundssekreterarjobbet på SF, så har en hel del tid ägnats åt att söka finansiering för de ”återstående” projekten, dvs utveckling av ett förebyggande hälsoprogram och en avelsvärdering för får. I början av året utlystes kompetensutvecklingsmedel inom landsbygdsprogrammet, där vi från LRF´s lammsatsning var med och tampades om pengarna.
LRF beslutade sig senare under våren för att satsa medel inom ramen för kraftsamling del 2, för just animalieproduktion. Något som passade väldigt väl för våra önskemål inom lammnäringen. Detta resulterade till slut i att LRF och Framtidens Lammproduktion i samarbete med Svenska Fåravelsförbundet nu har fått ytterligare 7,7 miljoner kronor att satsa på företagsutvecklande aktiviteter för svensk lammproduktion. Med detta har vi alltså finansiering för de tre ”benen” vi anser att vi behöver utveckla inom lammproduktionen nämligen rådgivning, avel, hälsa med en extra bonus i form av kompetensutvecklingsmedel. Det sistnämnda har till syfte att öka verkningsgraden av det arbete som kommer att pågå ett par år framöver. Vi kommer också att ha möjligheter att tillgodose det önskemål om värdering av skinn av Gotlandfårsrasen vid vårslakt, något som tidigare inte rymts inom ramen för projekten. Målet med samtliga satsningar är att nå lönsamhet, tillväxt och attraktionskraft inom den svenska lammnäringen. Det här innebär att både LRF och SJV har gett oss tydliga signaler att man tror på lammnäringen som en framtidsbransch. Det gäller nu för oss att visa att vi kan matcha förväntningarna!

Hur ror vi detta i land nu då? Ingen kan påstå att vi inte har ett digert arbete framför oss – men det är ju också ett fantastiskt läge som vi nu sitter i!
De olika projekten kommer att styras från LRF med en styrgrupp till hjälp för beslut och avväganden. I styrgruppen sitter Bertil Gabrielsson (SF), Markus Westberg (LRF´s Husdjursutskott), Elisabeth Svensson (Scan) samt Kjell Pettersen (ansvarig för kraftsamling animalieproduktion på LRF, ordförande i styrgruppen). Undertecknad är övergripande ansvarig för projekten och ansvarig för rapportering till styrgruppen, vilken har mandat att avbryta om vi inte följer uppsatta riktlinjer och budgetar. Vi kommer nu att tillsätta projektledare och projektgrupper i de olika delarna, samt be er lammproducenter om hjälp att komma med synpunkter i referensgrupper. Liksom vi informerade om på Fårö – känner du att du har synpunkter att bidra med – hör av dig till undertecknad, styrelsen eller styrgruppen. När projektgrupperna och referensgrupperna är tillsatta kommer kontaktuppgifter att läggas ut på hemsidan – detta är vi i färd med just nu. Det är viktigt att vi hjälps åt att kommunicera och arbeta för att detta ska komma oss till gagn i lammproduktionen.
Till er lammproducenter är uppmaningen att vara med genom att påverka redan nu!

En annan sak som är aktuell just i dagarna är en kvalitativ undersökning som vi ska dra igång bland er lammproducenter – för att höra vad ni egentligen efterfrågar i form av rådgivning. Det är ett marknadsundersökningsföretag som heter Landja AB som kommer att genomföra underökningen för att vi inom Framtidens Lammproduktion ska få en helt oberoende tolkning av vad svenska lammproducenter efterfrågar för att kunna utveckla sitt företag. Vi ser med spänning fram mot resultaten som vi förväntas ha tillgängliga i september 2008.

Jag nås som vanligt via mail Den här e-postadressen är skyddad från spamrobotar, du måste ha Javascript aktiverat för att visa den , eller telefon direktnummer 08-787 51 74.

På återhörande,

hälsar Erica.

 
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons