Externa nyheter

Besiktningsmannen säker

Alla spår tyder på att det var vildsvin som i förra veckan dödade en tacka på en gård mellan Eringsboda och Holmsjö i Blekinge.
Det »

Norrby ängar prisas för sina miljöinsatser

Kombinationen ekologiskt och närproducerat har gjort att de i år tilldelats Eksjö kommuns miljövårdspris 2012.
Läs hela artikeln »

Varg troligen etablerad i länet

En varg finns troligen i Kronoberg. Det konstaterar länsstyrelsens expert efter att ha besökt platsen utanför Lessebo där flera får blev rivna i helgen.
Läs hela artikeln »

Vackert väder inledde fårvallningen

Lena Brundin är en av fem så kallade kommunherdar som ingår i projektet och tillsammans med sina tre vallhundar var hon även med på förra årets betesvandring. -Det är ett roligt sommarjobb.
Läs hela artikeln »

Apoteken som inte får stänga

Debatten om apoteken i glesbygden tog fart förra veckan efter Kronans Droghandels utspel om att eventuellt stänga vissa av dessa nästa vår om inte någon typ av ersättning införs.
Läs hela artikeln »

Lammslakten ökar på Gotland

Under första kvartalet i år slaktades 5 500 lamm vid Gotlands slakteri i Visby.
Läs hela artikeln »

"Vettig nivå på vargens antal"

– Det ska vara en vettig nivå på vargens antal, sa Lena Ek när hon talade på Fåravelsförbundets stämma.
Läs hela artikeln »

Varg rev får utanför Lessebo

Jan-Eric Johannisson säger att det sedan februari har funnits flera indikationer på att det finns en varg i området runt Lessebo.
Läs hela artikeln »

Ris och ros för vargplan

Naturvårdsverkets förslag till ny förvaltningsplan för varg får blandat betyg.
Läs hela artikeln »

Sverige kräver märkning när djur slaktats utan bedövning

När EU:s jordbruks-ministrar möts i Bryssel nästa vecka lägger Sverige fram ett krav på att kött som kommer från djur som slaktats utan bedövning ska märkas.
Läs hela artikeln »

Blogg-tips

"Färs måste få ha ett ett högre kilopris än chips och godis". Hämtat från senaste inlägget på Svenskt kötts blogg.
Svenskt kött »

Så stängs vargen ute

Drygt 20 medlemmar i Svenska Rovdjursföreningen och fältpersonal från olika länsstyrelser har i två dagar lärt sig att stängsla ut rovdjur från tamdjur.
Läs hela artikeln »

Djurskyddskontrollanter ska fortbildas

Djurskyddskontrollanter från länsstyrelserna runt om i landet ska få information och utbildning om nya administrativa verktyg för en likvärdig, effektiv och förenklad djurskyddskontroll.
SJV »

Vildsvin dödade får

Viltexperten Lasse "Le" Carlsson säger till Blekinge Läns Tidning att det inträffade inte är unikt, men heller inte särskillt vanligt.
Läs hela artikeln »

Speltips

För er som vill prova att bedriva jordbruk som på 50, 60 och 70-talet. Med tidstypiska traktorer och maskiner.
Läs hela artikeln »

Externa nyheter

Enklare märkning och rapportering av får och getter vid slakt

Djurhållare som levererar grisar, får elle...

Nya program i Elitlamm

Med Elitlamm Foder och nu även Elitlamm Analys så finns det många verktyg för ...

Enklare rapportering av får och getter till slakt

För dig som rapporterar får och getter till slakt finns nu möjligheten att via...

Miljöhusesynen är en lönsam affär

Nu finns en uppdaterad version av Miljöhusesyn 2011 i både pappersformat och ...

Nytt på Forumet: Elitlamm

Fler och fler hittar till Forumet och nu har vi lagt till en ny kategori: Elitlamm...

NYTT PÅ FORUMET
Kött:

  • Re: Pris på eu-ekologiskt lammkött?
    Lite synd att vissa skall sälja så förbannat...
    - greven
  • Gå till forumet

SENASTE ANNONSEN PÅ ANNONSTORGET:

Annons
Annons

Information om vaccineringen mot blåtunga

Söndag 07 februari 2010

Den statliga vaccinationskampanjen som Jordbruksverket driver börjar närma sig slutet.

Så här långt har drygt 500 000 doser givits utav de drygt
1 miljon vaccinationer som ska utföras under säsongen och målet är att Sverige blir friförklarat från blåtunga under slutet av 2010.

Jordbruksverket bedömmer att om djurägare, veterinärer, vaccinatörer och myndigheter fortsätter ett bra samarbete så kommer vi att uppnå en så hög vaccinationsgrad att sjukdomen blir utrotad från landet. Om Sverige blir friförklarat från blåtunga under slutet av 2010 kommer vaccinering inte längre att vara obligatorisk. Vaccinationskampanjen inom EU har resulterat i en dramatisk nedgång av antal blåtungesmittade djur vilket har besparat mycket djurlidande och ekonomiska förluster.

Biverkning av vaccinet
Jordbruksverket har på senare tid fått rapporter från lantbrukare som upplever att vaccineringen mot blåtunga orsakar biverkningar såsom kastningar och dödfödslar. Dessa rapporter tar Jordbruksverket på stort allvar och verket vill uppmana till att djurägaren utreder problemen så långt det är möjligt i samråd med Jordbruksverket och djurägarens veterinär. Det finns en mängd tänkbara orsaker till fruktsamhetsstörningar som till exempel infektioner. Får man reda på orsaken till problemen så kan de åtgärdas. Det finns också sammanställningar som visar att en viss mängd kastningar (2-5 %) förekommer även under normala förhållanden i en nötkreatursbesättning. 

De forskningsstudier som finns om blåtungevaccinet visar att det är säkert att använda och det har inte gått att påvisa någon vetenskaplig grund till att vaccinet skulle orsaka fruktsamhetsproblem. Den statistik som finns om fruksamhetsresultat i KAP (databas med resultat från köttproducerande avelsbesättningar) och kokontrollen (mjölkproducenternas databas) visar inte att det har skett någon försämring sen vaccinationerna mot blåtunga påbörjades. 

Antalet rapporter om biverkningar är få i proportion till hur många djur som vaccinerats och i de allra flesta fall genomförs vaccineringen utan några efterföljande problem. Det är mycket vunnet med ett heltäckande skydd mot blåtungeinfektion och en kraftfull insatts nu kommer förhoppningsvis att ge Sverige frihet från sjukdomen under många år framöver.

Läs mer om biverkningar relaterade till blåtungevaccinet på SVA:s webbplats.  

 
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons