Externa nyheter

Besiktningsmannen säker

Alla spår tyder på att det var vildsvin som i förra veckan dödade en tacka på en gård mellan Eringsboda och Holmsjö i Blekinge.
Det »

Norrby ängar prisas för sina miljöinsatser

Kombinationen ekologiskt och närproducerat har gjort att de i år tilldelats Eksjö kommuns miljövårdspris 2012.
Läs hela artikeln »

Varg troligen etablerad i länet

En varg finns troligen i Kronoberg. Det konstaterar länsstyrelsens expert efter att ha besökt platsen utanför Lessebo där flera får blev rivna i helgen.
Läs hela artikeln »

Vackert väder inledde fårvallningen

Lena Brundin är en av fem så kallade kommunherdar som ingår i projektet och tillsammans med sina tre vallhundar var hon även med på förra årets betesvandring. -Det är ett roligt sommarjobb.
Läs hela artikeln »

Apoteken som inte får stänga

Debatten om apoteken i glesbygden tog fart förra veckan efter Kronans Droghandels utspel om att eventuellt stänga vissa av dessa nästa vår om inte någon typ av ersättning införs.
Läs hela artikeln »

Lammslakten ökar på Gotland

Under första kvartalet i år slaktades 5 500 lamm vid Gotlands slakteri i Visby.
Läs hela artikeln »

"Vettig nivå på vargens antal"

– Det ska vara en vettig nivå på vargens antal, sa Lena Ek när hon talade på Fåravelsförbundets stämma.
Läs hela artikeln »

Varg rev får utanför Lessebo

Jan-Eric Johannisson säger att det sedan februari har funnits flera indikationer på att det finns en varg i området runt Lessebo.
Läs hela artikeln »

Ris och ros för vargplan

Naturvårdsverkets förslag till ny förvaltningsplan för varg får blandat betyg.
Läs hela artikeln »

Sverige kräver märkning när djur slaktats utan bedövning

När EU:s jordbruks-ministrar möts i Bryssel nästa vecka lägger Sverige fram ett krav på att kött som kommer från djur som slaktats utan bedövning ska märkas.
Läs hela artikeln »

Blogg-tips

"Färs måste få ha ett ett högre kilopris än chips och godis". Hämtat från senaste inlägget på Svenskt kötts blogg.
Svenskt kött »

Så stängs vargen ute

Drygt 20 medlemmar i Svenska Rovdjursföreningen och fältpersonal från olika länsstyrelser har i två dagar lärt sig att stängsla ut rovdjur från tamdjur.
Läs hela artikeln »

Djurskyddskontrollanter ska fortbildas

Djurskyddskontrollanter från länsstyrelserna runt om i landet ska få information och utbildning om nya administrativa verktyg för en likvärdig, effektiv och förenklad djurskyddskontroll.
SJV »

Vildsvin dödade får

Viltexperten Lasse "Le" Carlsson säger till Blekinge Läns Tidning att det inträffade inte är unikt, men heller inte särskillt vanligt.
Läs hela artikeln »

Speltips

För er som vill prova att bedriva jordbruk som på 50, 60 och 70-talet. Med tidstypiska traktorer och maskiner.
Läs hela artikeln »

Externa nyheter

Enklare märkning och rapportering av får och getter vid slakt

Djurhållare som levererar grisar, får elle...

Nya program i Elitlamm

Med Elitlamm Foder och nu även Elitlamm Analys så finns det många verktyg för ...

Enklare rapportering av får och getter till slakt

För dig som rapporterar får och getter till slakt finns nu möjligheten att via...

Miljöhusesynen är en lönsam affär

Nu finns en uppdaterad version av Miljöhusesyn 2011 i både pappersformat och ...

Nytt på Forumet: Elitlamm

Fler och fler hittar till Forumet och nu har vi lagt till en ny kategori: Elitlamm...

NYTT PÅ FORUMET
Kött:

  • Re: Pris på eu-ekologiskt lammkött?
    Lite synd att vissa skall sälja så förbannat...
    - greven
  • Gå till forumet

SENASTE ANNONSEN PÅ ANNONSTORGET:

Annons
Annons

Stor undersökning av förekomst av blåtunga i Sverige

Måndag 21 juni 2010

Under september-oktober i år kommer Jordbruksverket att ta prover för spår av Blåtunga i cirka 600 får- och nötdjursbesättningar.

Provtagningen behövs för att Sverige ska kunna friförklaras från Blåtunga och för att restriktionsområdena ska kunna tas bort.

För att restriktionsområdena ska få tas bort krävs det att man har haft en sjukdomsfri period på hela två år. Inga nya fall har hittats i Sverige under hela 2009. Det innebär att restriktionsområdet sannolikt kan tas bort i november 2010 om provsvaren i undersökningen blir negativa.
 
Provtagning i besättningar som inte vaccinerats
– För att vi ska kunna visa att smittan inte längre finns i Sverige behöver vi göra en omfattande provtagning av djur som inte är vaccinerade. Den provtagning som vi nu kommer att göra är nödvändig för att Sverige ska kunna bevisa smittfrihet, bli friförklarade och ta bort alla restriktionerna enligt EUs regelverk.
Vår förhoppning är att alla de besättningar som blir kontaktade hjälper till för att underlätta provtagningen då det är av stor betydelse för nöt- och fårnäringen att detta blir gjort inom den utsatta tiden, säger Kristina Mieziewska på enheten för idisslare och gris.
 
Massiv vaccinationskampanj
Sedan det första konstaterade fallet av blåtunga i Sverige för två år sedan har Jordbruksverket genomfört stora insatser för att förhindra spridningen och förhoppningsvis utrota blåtunga i Sverige.
Ett exempel är förra årets massiva vaccinationskampanj som gjordes i alla får- och nötdjursbesättningar med fler än tio djur. Distriktsveterinärerna kommer att samordna provtagningarna.
 
Frågor om provtagningen

Anne-Line Scheele, Distriktsveterinärernas Vaccinationscentral, tfn 070-360 16 49.

Övriga frågor
SVA, Sektionen för epizootologi, tfn 018-67 40 00.

 

 
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons